• Nowa Element Na Dzis

Św. Kasper del Bufalo, zakonnik. Po odbyciu studiów teologicznych w Rzymie został kapelanem i kano- nikiem kościoła św. Marka. W czasach napoleońskich odmówiwszy przysięgi konstytucyjnej żył na wy- gnaniu w północnej Italii i na Korsyce. Po upadku cesarstwa wrócił do Rzymu, gdzie głosił misje ludowe z taką gorliwością, że określono je jako “wielkie duchowe trzęsienia ziemi”. Z myślą o tej formie duszpa- sterskiego oddziaływania założył kongregację męską i żeńską. Zmarł podczas epidemii cholery w 1836 r. Kanonizował go Pius XII (1954).