• Św. Alojzy

Bł. Alojzy Orione, kapłan, zakonnik (1872-1940). Syn kamieniarza. Studiował w seminarium duchow- nym w Tortonie. Już jako kleryk zajmował się opuszczonymi dziećmi i młodzieżą. Stał się ich wycho- wawcą i powiernikiem. Włochy przeżywały wtedy kryzys gospodarczy W związku z tym wiele młodych osób, nie mogąc znaleźć pracy, większość czasu spędzało na ulicach. Alojzy po święceniach zakłada szkoły, uczy w nich rzemiosła, przygotowuje do pracy na roli, tworzy internaty Aby zapewnić młodzieży stalą opiekę i pracę, powołuje zgromadzenie zakonne zwane później orionistami - linię męską i żeńska. Następnie zakłada zakon kontemplacyjny, który ma stanowić duchowe i modlitewne zaplecze dla podej- mowanej działalności. Don Orione łączył aktywność z kontemplacją. Słynne stały się jego akcje ratun- kowe prowadzone po trzęsieniu ziemi na Sycylii. Miał duże poczucie humoru. Don Orione zmarł na za- wał serca. Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym w 1980 r.