• Św. Róża

Św. Róża z Viterbo, dziewica, zakonnica. Jej rodzice zajmowali się rolnictwem. Róża mając 12 lat zapi- sała się do III Zakonu św. Franciszka. Po ciężkiej chorobie przywdziała zakonny habit. Podejmowała gorliwą modlitwę i surowe praktyki pokutne w intencji nawrócenia grzeszników. Swymi wystąpieniami wzbudziła gniew mieszkających w Viterbo palarynów i katarów, którzy zmusili ją i jej rodzinę do opusz- czenia miasta. Po śmierci Fryderyka II, kiedy miasto zajęły wojska papieskie, mogła powrócić do rodzin- nego domu, który przetrwał do dziś. Zmarła 6 marca 1253 roku, mając 20 lat. Jej ciało w stanie nienaru- szonym spoczywa w kościele klarysek. We Włoszech jest patronką młodzieży żeńskiej oraz Akcji Kato- lickiej.