• Św. Paweł z Teb

Św. Paweł z Teb, pustelnik (228 - 341). Urodził się w starożytnej stolicy faraonów. Za jego czasów Teby
były już tylko małą wioską. Gdy za cesarza Dioklecjana rozpoczęło się prześladowanie, aby uniknąć tortur
i śmierci, uszedł na pustynię. Miał wtedy 20 lat. Mimo zakończonego wkrótce prześladowania pozostał
na niej aż do śmierci. Był człowiekiem modlitwy i wielkiego wyrzeczenia. Jako pustelnik, mieszkając
w jaskini, spędził samotnie 90 lat. Zmarł mając 113 lat. Zakon paulinów czci go jako swego patrona.
Także piekarze i tkający dywany
W ikonografii św. Paweł Pustelnik przedstawiany jest w tkanej sukni z liści palmowych. Jego atrybuty:
kruk, kruk z chlebem w dziobie, lew kopiący grób, przełamany chleb