• Św. Lucjan

Św. Lucjan, kapłan, męczennik. Wszechstronnie wykształcony, założył własną szkołę w Antiochii i Nikomedii.
W prowadzonych studiach biblijnych przyznawał pierwszeństwo dosłownej interpretacji Pisma
Świętego, chyba że tekst natchniony ma sens ukryty, jak w przypowieści, przenośni itp. Ta norma obowiązuje
do dzisiaj. Za cesarza Licyniusza torturowano go, aby wyrzekł się Chrystusa. Ścięty mieczem 7
stycznia 312 roku. Podanie głosi, że cesarz Konstantyn Wielki kazał złożyć ciało św. Lucjana w Helenopolis.
Pod koniec życia miał przyjąć chrzest przy relikwiach tego Męczennika